Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor başlıklı konu hakkında detaylar ve Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor başlığı altında toplandı.

Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor :

Kalp hastalıkları kadın ve erkeklerde ölüm nedeni sıralamasında başta yer almaktadır. En yaygın kalp rahatsızlıkları kalp krizi ve kalp yetmezliğidir. Artmış kan yağları seviyesi kalp hastalıklarının ana nedenlerindendir. Çözünebilir lif içeren gıda alımıyla bu riskleri azaltabilirsiniz. Nutrition İstanbul Diyetisyeni Merve Doyranlı, lif alımının kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu ve kötü kolesterolü düşürdüğünü anlattı.

Dyt. Doyranlı “Diyet lifi; kilo yönetimi, sağlıklı sindirim sistemi fonksiyonları ve doygunluk gibi birçok konuda bize yardımcı olmaktadır. Lifin sadece sindirim hareketlerine yardımcı olmasının yanı sıra birçok faydası vardır. Yapılan büyük çalışmalar lif tüketiminin; kardiyovasküler hastalıklar, inflamasyon ve osteoporozu da içeren birçok sağlık problemine de faydalı olduğunu göstermektedir. Günde 5-10 gram çözünür lif tüketimi LDL kolesterol seviyesini yaklaşık olarak %5 oranında azaltmaktadır. Düşük doymuş yağlı ve az kolesterollü diyete ek olarak, günde 10-25 gram kadar çözünür lif tüketimi, kan kolesterol seviyelerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır,” diyen Dyt. Doyranlı liften zengin gıdaları sıraladı.

kolesterol

İşte lif bakımından zengin 5 besin

Diyet lifinin sağlığı destekleyici ve hastalıklardan koruyucu özellikleri belirgin şekilde görülmektedir. Ancak bu faydalarının sadece liften değil bu lifli gıdaların içerdiği besinler ve fitokimyasalların kombinasyonunun da pozitif yönde etkilediği düşülmektedir. Tam tahıllar, kuru baklagiller, meyveler ve sebzeleri içeren liften zengin bir diyetin, sağlık için iyi olduğu gerçeği konusunda sağlık uzmanları hemfikirdir.

Baklagiller: Çözünür lif açısından adeta bir yıldızdır. 1 porsiyon siyah fasulye 4.8 gram çözünür lif içermektedir.

Yulaf: Kaliteli ve tok tutan bir kahvaltı yapmak istiyorsanız yulaf ezmesi sizin için vazgeçilmez olacaktır.

Brüksel Lahanası: Lif için çok iyi kaynaklardır. Özellikle 1 porsiyon brüksel lahanası 4 gram lif içeriğine sahiptir. Yüksek lif içeriği bakımından 3.6 gram ile tatlı patates, 3.4 gram ile kuşkonmaz listeyi takip etmektedir.

Portakal: Meyveler lif almanın en lezzetli yoludur. Küçük boy bir portakal 2 gram lif içermektedir. Kabuklarıyla yenen kayısı da 1.8 gram kadar lif içerir. Elma ve armut da liften zengin diğer meyvelerdir.

Keten tohumu:1 yemek kaşığı keten tohumu 1.1 gram kadar lif içerir. Keten tohumunu yoğurt veya kahvaltılık yulafa ekleyebilirsiniz.

“Diyet lifinin sağlığı destekleyici ve hastalıklardan koruyucu özellikleri belirgin şekilde görülmektedir. Ancak bu faydalarının sadece liften değil bu lifli gıdaların içerdiği besinler ve fitokimyasalların kombinasyonunun da pozitif yönde etkilemektedir.” diyen Dyt. Doyranlı; tam tahıllar, kuru baklagiller, meyveler ve sebzeleri içeren liften zengin bir diyetin, sağlık için iyi olduğu gerçeği konusunda sağlık uzmanları hemfikirdir,” dedi.

benzer kategori içerikleri, Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor konusu hakkında bilgiler, Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor açıklaması, Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor haberi, Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor görselleri, Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor iletişim, Lif oranı yüksek besinler kolesterolü düşürüyor bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + four =