Adet gecikmesinin nedenleri başlıklı konu hakkında detaylar ve Adet gecikmesinin nedenleri konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Adet gecikmesinin nedenleri başlığı altında toplandı.

Adet gecikmesinin nedenleri :

Hamilelik dışında birçok nedenden dolayı adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Menopoza girmeyen her kadın 28 günde bir adet olur. Adet kanamasının birkaç gün gecikmesi normal olarak kabul edilirken, 1 hafta ve daha uzun süreli gecikmeler sıra dışı bir durumun varlığına işarettir. Bu gecikmelerin stresten kansızlığa kadar birçok nedeni vardır. Bir yıl içinde 2-3 defa adet gecikmesi normal kabul edilebilir. Fakat daha fazlası yaşandığında mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

Stres

Stres hormonlarınızı atabilir, günlük rutininizi değiştirebilir ve hatta döneminizi düzenleyen beyninizin olumsuz etkileyebilir . Zamanla, stres, hastalığınıza veya ani kilo alımına veya kaybına yol açabilir. Stresin bu dönemde arttığını düşünüyorsanız, rahatlama tekniklerini uygulamaya çalışın ve yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Rejiminize daha fazla egzersiz eklemek sizi tekrar yolda bulmanızı sağlayabilir.

Kilo alıp verme

Anoreksiya gibi yeme bozukluğu olan kadınlar gecikme yaşaması mümkündür. Normal kilonuzun altındaysanız vücut işlevini değiştirebilir ve yumurtlamayı durdurur. Aynı şekilde fazla kilolu olmak veya aniden fazla miktarda kilo almak da adet düzensizliklerine neden olabilir.

Yoğun egzersiz

Genelde profesyonel sporcular için geçerlidir. Eğer siz de yoğun egzersiz programına başladıysanız veya yapıyorsanız adetinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle yoğun egzersiz yapmanıza rağmen aldığınız kalori miktarını azaltırsanız adetiniz gecikebilir veya adet kanamaları durabilir.

Polikistik over sendromu

Kadının yumurtalıklarında çok sayıda kist oluşması durumu olan Polikistik over sendromu, vücudun erkek hormonundan daha fazla androjen üretmesine neden olan bir durumdur. Yaşanan bu hormon dengesizliğinin bir sonucu olarak yumurtalıklarda kistler oluşur. Kistler ise, yumurtlamayı düzensiz hale getirir ya da tamamen durdurabilir.

Tiroid

Aşırı aktif veya az aktif tiroid bezi de geç veya cevapsız dönemlerin nedeni olabilir. Tiroid vücudunuzun metabolizmasını düzenler, bu nedenle hormon seviyeleri de etkilenebilir.

İlaçlar

Antidepresan ilaçlar, antibiyotikler ve kortizon hapları gibi yan etkileri olan bazı ilaçlar adet gecikmesine neden olabilir.

Seyahat

Özellikle vücudunuzun alışık olduğu gece-gündüz saat düzeninde bir değişiklik olduysa hormon düzeyleri değişebilir ve doğal olarak adet düzeni de etkilenebilir.

Diğer nedenleri

– Düzensiz beslenme

– Belirli hastalıklar

– Şok diyetler uygulamak

– Kadın üreme organlarında görülen hastalıklar

– Rahimde görülen hastalıklar

– Beyindeki tümör ve kitleler

– Kürtaj sonrası rahimde meydana gelen değişiklikler

özel içeriğidir.

benzer kategori içerikleri, Adet gecikmesinin nedenleri konusu hakkında bilgiler, Adet gecikmesinin nedenleri açıklaması, Adet gecikmesinin nedenleri haberi, Adet gecikmesinin nedenleri görselleri, Adet gecikmesinin nedenleri iletişim, Adet gecikmesinin nedenleri bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + = twelve