Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv başlıklı konu hakkında detaylar ve Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv başlığı altında toplandı.

Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv :

Araştırmalar, dışarıda vakit geçirmek kadar basit bir şeyin, zihinsel ve ruhsal sağlığınız için güçlü bir yenileme sağlayabileceğini kanıtlıyor. Doğanın iyileştirici gücünün farkındalığına varan İskandinavlar, bugün tüm dünyaca uygulanan İskandinav yaşam sanatı Hygge ve Lagom gibi kavramlardan sonra şimdi de Norveç’ten köklerini alan Friluftsliv felsefesiyle karşımıza çıkıyorlar.

Açık hava yaşamı

Friluftsliv 1859 yılında Norveçli şair Henrik Ibsen’in kaleme aldığı Yükselerde isimli şiirde karşımıza çıkıyor. Temiz hava ve sessizliğin zihni berraklaştırmasını tanımlamak için kullandığı Friluftsliv’in ingilizcesi “free air life” biz de “açık hava yaşamı” olarak çevirebiliriz.

Doğa severlik onların genlerinde var

Açık havada yaşamın tarihi Nordiklerde çok eskilere uzanıyor. Kültürleriyle iç içe geçmiş doğa aktiviteleri, balık tutma, mantar toplama, arıcılık, doğa yürüyüşleri gibi uğraşlar bugün onların rutin yaşamlarının bir parçası olarak devam ediyor. Yalnızca 10 milyon kişilik bir ülke olan İsveç’te, Friluftsliv’e bağlı 25 kar amacı gütmeyen dernek var ve 9,000 yerel ve bölgesel kulübün toplamda 1,7 milyon üyesi bulunuyor.

Peki evlerimizde Friluftsliv’i uygulamak mümkün mü? İşte birkaç öneri!

Dekorasyonda rahatlığı merkeze alın

Veranda, teras, balkon veya bahçe, evlerinizin açık havaya açılan yaşam alanlarında keyifli bir oturma köşesi kurgulayabilirsiniz. Boyadığınız eski paletlerin üzerine yumuşak minder ve yastıklar yerleştirebilir, yağmurlu günlerde kolayca içeri taşıyabileceğiniz siniler veya tepsili sehpalarla konfor dozunuzu bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Açık hava davetleri yapın

Ilık yaz gecelerinde arkadaşlarınızla salonlara kapanmak, televizyon karşısında dizi seyretmek yerine dışarıda vakit geçirin. Yemek masanızı bahçeye taşıyabilir, gün batımında kuş sesleri eşliğinde sevdiklerinizle barbekü yapıp açık havada yemek yemek ve sohbet etmenin tadına varabilirsiniz.

Yeşile yer açın

Bitkilerle ilişkide başarılı olamamış olan çoğunluktan olabilirsiniz ama pes etmeyin, bitki bakmak demek aynı zamanda bitkiye bakmak yani her gün onu gözlemlemek aldığı ışığı ve su miktarını takip etmek demektir unutmayın. Az su ve bakım ihtiyacı olan succulent türleri arasından bir seçim yapabilir, açıkhava köşenizin duvarındaki bir rafı bu bitkilerle yeşillendirebilirsiniz.

Dışarıda uyuyun

Klimayı mı vantilatörü mü çalıştırsak, yine “çok sıcak!” sorunsalıyla uykuya dalamayanlardansanız bahçeye kuracağınız bir çadır, şişme yatak ve bir uyku tulumu kurtarıcınız olabilir. Frliluftsliv felsefesinin anahtarı açıkhavada olmaktan geçiyor.

Meditasyon köşesi yaratın

Şehirli yaşamlarımızda günün stresinden uzaklaşıp biraz durabileceğimiz, rahatlama alanlarına olan ihtiyaç artıyor. İşte Friluftsliv kavramı bu rahatlama anlarında doğa ile buluşmanın, çiçeklerin bakımını yapmanın, sarmaşıkların altında kitap okumanın, kuş seslerini dinlerken yazı yazmanın altını çiziyor.

(Bu yazı ilk önce oggusto.com’da yayınlanmıştır.)

benzer kategori içerikleri, Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv konusu hakkında bilgiler, Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv açıklaması, Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv haberi, Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv görselleri, Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv iletişim, Norveçlilerin açık havada yaşam felsefesi: Friluftsliv bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + seven =