Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır başlıklı konu hakkında detaylar ve Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır başlığı altında toplandı.

Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır :

Podolojik bilgilendirmemiz bu hafta da devam ediyor. Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır? Varsa sorunlar nasıl tespit edilir? Basmadan kaynaklı sorunlar nasıl giderilir? His kaybı testi nasıl yapılır?

Podolojik ayak muayenesi

Ayak, önce gözle ve elle muayene edilir. Mantar, nasır, deride sertleşme, kızarıklık, şişlik, enfeksiyon, yara, yanık, basış bozuklukları, dolaşım muayenesi, nörolojik duyu muayenesi, ayaktaki şekil değişiklikleri, iyileşmeyen ayak ülseri ve yara varlığı kontrol edilir. Var olan problemler tespit edilerek uygun tedavi planlanır.

podolojik ayak muayenesi

Pedogram ile dinamik ve statik yürüme analizi

Pedogram ile yapılan statik ve dinamik yürüme analizi sonucunda ayak biyomekaniği değerlendirilerek var olan basış bozuklukları tespit edilir: Düz tabanlık, içe basma, dışa basma, çukur taban vs. Toplanan veriler değerlendirilerek hastanın ihtiyacına uygun kişiye özel tabanlık yapılır. Böylece var olan biyomekanik problemler ortadan kaldırılır. Düzenli kullanım sonucunda ayaktaki var olan problemler ciddi oranda düzeltilmektedir. Böylece daha rahat ve tüm sorunlardan arındırılmış bir yürüyüş sağlanmaktadır.

Alt ekstremite nabızlarının değerlendirilmesi

Ayak dolaşımının yeterli düzeyde olması hem ülser oluşumunu önlemekte hem de yapılacak tedavinin başarı şansını arttırarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Diyabetik ayak ülseri ile gelen hastalarda dolaşımın iyi değerlendirilmesi yaranın prognozu hakkında iyi bir fikir vermesinin yanı sıra yaranın iyileşmesi amacı ile yara bakımı ve yapılabilecek ek damar cerrahisinin planlanması bakımından yol gösterici olacaktır.

podolojik ayak muayenesi

Dolaşımı değerlendirmede aşağıdaki yöntemler kullanılabilir

– Nabızların palpasyonu (Elle muayne)

– Ayak bileği – brakial indexi

– Parmak arter basınçları

– Transkütanöz oksijen basınçları

– Duplex ve Triplex doppler inceleme

– Anjiografi

Biothesiometer Vibrasyon Testi ile Nöropati (His Kaybı) değerlendirilmesi

Nöropati Yakınma bulgularında ayrıca diyabetik ayaklarda dolaşımdan kaynaklanan bozukluklarda kişide his kaybı oluşmaktadır. Bu tip bulgularda Biothesiometer Vibrasyon test cihazı ile ayağın beli noktalarına uygulanarak hastanın gözleri kapalı, titreşimi hissedip etmediği sorulur. Hastanın titreşimi hissettiği nokta ölçüm eşiğidir. Biothesiometre 0-50 volt arasında değer gösterebilir. Biothesiometer ölçümü yüksek değerlerde algılanıyor ise bu kişilerde nöropatik ülser gelişim olasılığı daha yüksektir ve bu test bize kişinin nöropatisi (duyu kaybı) olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir

podolojik ayak muayenesi

Podoscaner ile ayak tabanındaki lezyon bölgelerinin görüntülenmesi

– Ayak izini, yüksek detaylı fotograf kalitesinde, gerçek boyutlarında kaydeder.

– Nasır, siğil ve aşırı basınç bölgelerini gösterir.

– Ayak iç longitudinal ark deviasyonunu (düz taban veya çukur taban) durumunda- patolojinin derecesini belirler

– Tabanlık projesinin temelini oluşturur.

Not: “Podolojinin hizmet alanları ve tedavi şekilleri” yazısını okumak için tıklayınız.

Podolog Muhammet Korkmaz

özel içeriğidir.

benzer kategori içerikleri, Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır konusu hakkında bilgiler, Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır açıklaması, Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır haberi, Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır görselleri, Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır iletişim, Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− one = 1