Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor başlıklı konu hakkında detaylar ve Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor başlığı altında toplandı.

Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor :

Sağlık sorunları her ne kadar aileyi ve çevreyi ilgilendirse de aslında yalnızca bir kişinin hastalığı ve sağlık sorunudur. Örneğin diyabet hastası olduğunuzda bu süreci, tedaviyi ve kontrolleri tek başınıza yürütürsünüz.

Kısırlık, yani infertilitenin ise iki kişiyi tutan tek hastalık olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, “Özellikle ülkemiz gibi geniş aile kavramı yaygın kültürlerde kısırlık yalnızca çiftleri değil, onların ailelerini yani çok daha kalabalık bir kitleyi etkisi altına almakta ve çoğu zaman mutsuz etmektedir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün kısırlığı dünyadaki en önemli sağlık sorunları arasında üçüncü sırada kabul ettiğini belirten Özörnek, üreme sağlığının nüfus planlaması, nüfus dağılımı ve coğrafyalardaki siyasi ve sosyal dengeleri de etkilediğini aktardı.

“Üreme sağlığı tehdit altında”

Geçtiğimiz yüzyılda 100 milyonun üzerinde olan sperm sayıları üst sınırının günümüzde DSÖ tarafından 15 milyon olarak belirlendiğine dikkat çeken Özörnek, üreme sağlığının tehdit altında olduğunu söyledi.

Bir araştırmanın 2027 yılında Fransa’da çok sayıda erkeğin yardımcı üreme yöntemleri olmaksızın çocuk sahibi olamayacaklarını ortaya koyduğunu aktaran Dr. Özörnek, “Tüp bebek uygulamalarının, azalan ve yaşlanan dünya nüfusunu istenen düzeye çıkarmada vazgeçilmez bir araç olabileceği öngörülüyor” şeklinde konuştu.

benzer kategori içerikleri, Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor konusu hakkında bilgiler, Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor açıklaması, Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor haberi, Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor görselleri, Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor iletişim, Her 7 çiftten 1’i çocuk sahibi olamıyor bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixty five − 63 =