Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun başlıklı konu hakkında detaylar ve Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun başlığı altında toplandı.

Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun :

Birçok çocuk eğitim süreçlerinde sıkıntı yaşıyor ve öğrenme eksikliği çekiyor. Op. Dr. Özgür Gözpınar, ‘Çocuklar, okuma ve yazma başta olmak üzere okul yıllarında birçok şey öğrenirler, görme burada anahtar role sahiptir. Ayrıca spor ve oyun aktiviteleri için de görme çok önemlidir. Çocuk görme duyusunu okulda aktif olarak kullanır, bu fonksiyondaki zayıflık hem öğrenme güçlüğüne hem de performans düşüklüğüne sebep olur. Okul çağındaki çocukların 6 aylık aralıklarla düzenli göz muayenesinden geçirilmesi ve göz sağlığının kontrol altında tutulması gerekir.’ diyor.

Hiperaktivitenin nedeni göz bozukluğu olabilir

Görme yetisi ve öğrenme performansı arasında paralel bir ilişki vardır. Fakat, pek az veli çocuğunun okul performansı beklenenin altında olduğunda, bunun bir göz probleminden kaynaklanabileceğini fark eder. Çocuk, sınıf atladıkça okul kitaplarındaki harflerin boyutu da küçülür. Çocuğun gözlerini kısarak uzaktaki yazıları okumaya çalışması, okurken gözlerinin sulanması, nesnelere çok yakından bakması, okurken baş ağrısı hissetmesi, okuduğunu takip edememesi, satır atlaması ya da okuduğunu parmaklarıyla takip etmesi göz rahatsızlığı yaşadığının belirtileridir. Görme yeteneğinde problem olduğunda öğrenme güçlüğü buna bağlı olarak da stres, hırçınlık ve davranış bozuklukları gelişebilir.

Op. Dr. Özgür Gözpınar, ‘Bu çocuklarda yakın görme problemleri, okumadan kaçma, isteksizlik, yorgunluk ve baş ağrıları oluşabilir. Bazı çocuklara okuma güçlüğü nedeniyle yanlışlıkla hiperaktiviteye bağlı dikkat eksikliği tanısı koyulabilir. Okul yıllarında görme çok hızlı değişebilir. Bu dönemde en çok görülen bozukluklar; yakın görmede sıkıntı (hipermetropi), uzak görmede sıkıntı (myopi) ve bazen de düzensiz görme (astigmatizma) olarak sayılabilir. Ayrıca düzeltilmemiş görme problemleri disleksi ve konuşma problemlerinde de artışa sebep olur. Bir çocuktaki göz bozukluğu okulda geçirilen zamanda öğretmen, evde ise ebeveynler tarafından gözlemlenerek tespit edilebilir. İlkokul çağındaki çocukların 1/4’ünde görme problemi vardır ve bu nedenle düzenli göz muayenesi gereklidir. Bu dönemde yapılan düzenli göz muayeneleri ile rahatsızlık zamanında teşhis ve tedavi edilerek çocuğun okul motivasyonu artırılabilir.” diyor.

Çocukta görme problemi olduğunu düşündürecek belirtiler

– Işığa hassasiyet

– Gözlerin sürekli kırmızı ve sulu olması

– Gözlerde dışa kayma

– Aşırı göz kırpma

– Konsantrasyon azlığı

– Bir gözü kapatmaya eğilim

– Gözü kısarak bakma

– Kitap okumadan kaçma

– Televizyonu yakın seyretme

– Baş eğme ve vücutta pozisyon bozukluğu

– Okuduğu satırı kaybetme ve parmak ile satır takibi

– Potansiyellerinin altında öğrenme performansı

– Çirkin yazma

Okul yıllarında bir problem yoksa bile düzenli göz muayenesi çok önemlidir. Eğer saptanmış problem varsa göz doktorunun önerdiği aralıklarla kontrollere devam edilmelidir. Önerilen gözlük ve diğer tedavi yöntemleri eksiksiz uygulanmalı ve takibi aksatılmamalıdır.

benzer kategori içerikleri, Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun konusu hakkında bilgiler, Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun açıklaması, Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun haberi, Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun görselleri, Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun iletişim, Çocuğunuzun göz sağlığını kontrol altında tutun bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = three