Trend Konular kategorisinde yayınlanan Araplar İstanbul’u mesken tuttu başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Araplar İstanbul’u mesken tuttu konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Araplar İstanbul’u mesken tuttu başlığı altınd bulabilirsiniz.

Araplar İstanbul’u mesken tuttu hakkında özet açıklama şu şekildedir:

İstanbul’un en önemli turizm noktaları, caddeler, AVM’ler ve Oyun parkları artık Arap turistlerin gözdesi…

Araplar İstanbul’u mesken tuttu hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

İstanbul’un en önemli turizm noktaları, caddeler, AVM’ler ve Oyun parkları artık Arap turistlerin gözdesi. Tatil için Türkiye’yi, özellikle de İstanbul’u seçim eden Arapların sayısında son yıllarda da büyük bir büyüme yaşanıyor. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine kadar, yılın birincil yedi ayında aralarında Suudi arabistan, Irak, Kuveyt ve Bahreyn’in bulunduğu 18 Arap ülkesinden toplam 1 milyon 357 bin 525 turist İstanbul’a geldi. Şehrin aynı dönemde toplamda 5 milyon 700 bin turisti ağırladığı düşünülürse, ortaya meydana çıkan tablo Türkiye’ye olan ‘Körfez akını’nın da en net göstergesi. Zira, İstanbul’a gelen her dört turistten biri Arap. Bundan Başka çoğunluğu Türkiye’ye öncelikle gelmiyor. Pek birçok iyi de İngilizce konuşuyor. Peki, Arap turistler İstanbul’u neden seçim ediyor? İstanbul’da en çok sevdikleri şey ne? En fazla nerelere gidiyorlar, hangi müzeleri, hangi alışveriş merkezlerini tercih ediyorlar? Türkiye’de hoşlarına gitmeyen şeyler var mı? Taksim’den Büyükada’ya kadar İstanbul’un turistik bölgelerinde bu soruları yönelttiğimiz Arap turistlerin birleştikleri tek bir nokta var: “Türkiye doğasıyla, şehirleriyle fazla güzel bir ülke. Burada evimizde gibiyiz. Kültürler çok aynı. Ancak insanların bizlere perspektif çok olumlu yok. Özellikle taksicilerin davranışları can sıkıcı.” 
‘Havası için geliyoruz’

İstanbul’da Arapların en fazla istek ettikleri yerler İstiklal Caddesi, Topkapı Sarayı, Boğaz ve Büyükada. Bunların yanı sıra İstinye ve Mecidiyeköy’deki AVM’ler ile çocuklar için Vialand de onların vazgeçilmezi. İstiklal Caddesi, ‘Körfez akını’na uğrayan başlıca bölge. Dünyaca meşhur markaların bulunduğu cadde son aylarda eski görkeminden uzaklaşsa da Arapların uğrak yeri. Ellerinde alışveriş çantalarıyla Kuveytli yedi üyeli Al-Qattah ailesiyle başlıyoruz sohbete. İstanbul’u havası için seçim ettiklerini bildiren baba Mansur Al-Qattah (42), “Türkiye’ye ilk gelişimiz yok. Daha önce de ailemle iki defa geldik. İstanbul’u tercih ediyoruz çünkü tarihi dokusu oldukça alımlı. Kesinlikle alışveriş buradaki en çekici şey. başkaca yemekler de oldukça leziz” diyor. Al-Qattah, İstanbul’da en fazla rahatsız oldukları şeyi ise şu sözlerle anlatıyor: “Bir Takım insanların davranışları rahatsız ediyor. Arap turistlere görünüm negatif. Garsonlar gülen yok, bir takım işletmelerde yeterince ilgilenilmiyor. Taksiciler ise fazla para istiyorlar.”

Suriyeliden rahatsızlar

Bahreynli Hüseyin Ali ile eşi ve ufak kızıyla geldiği İstanbul’daki son gününde konuşuyoruz. Bahreynli turiste Türkiye’de hoşlarına gitmeyen şeyleri sorduğumuzda önce eşine bakıyor. Ardındaki “Aslında merak ediyor musun?” diyor ve başlıyor anlatmaya: “Alışveriş yaptık, hoş restoranlara gittik. otelleriniz epeyce modern. Şehir Halkı fazla hoşumuza gitti. Ama insanlarda bizimle ilgili olumsuz bir sezgi var. Sanırım Türkler biz Arapları çok sevmiyor. Bu üzücü. Buraya dair aklımda kalan diğer bir olumsuzluk da Suriyeliler.”

‘Taksiciler fırsatçı’

Suudi Arabistanlı Nima Mohammed (27) de tatil için en hoş seçeneğinin İstanbul olduğunu söylüyor. Türkiye’yi Müslüman bir ülke olduğu için tercih ettiğini gösteren Mohammed, “Turist olarak gittiğim bir ülkede ezan sesi dinlemek benim için manâlı bir kıstas. Türkiye’ye 2015’te de geldim. İstanbul her gelişimde daha da gelişiyor. Alışveriş imkanları açısından çok güzel bir yer burası. Topkapı Sarayı’ndaki Tanrısal Emanetler kısmına hayran kaldım. İstanbul ayrıca bir Batı şehri keza de Doğu özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Fakat taksiciler bize fırsat gözüyle bakıyor. Umarım bu koşul da değişir” ifadelerini kullanıyor.

Büyükada’da fayton nostaljisi

Arap turistler için Büyükada öncelikle olmak üzere Adalar, şehrin en acayip kısmı. Haftasonu alaka fazla yüksek olsa da haftaiçi de vapurlar yüzlerce Arap turisti Büyükada’ya taşıyor. Dondurmacılar, restoranlar ve muhakkak faytoncular da ağır ağır Arapça öğrenmiş. Tabelalar da en düşük Türkçe değin Arapça ifadeler bulmak mümkün. Salih Naser ve ailesi Kuveytli. Naser, “Faytonla adada tur atmak oldukça acayip bir deneyimdi. İstanbul oldukça hoş bir kent” diyor. Ürdünlü Omar Alam da Büyükada’ya geldiklerinde oldukça etkilendiğini belirterek, “Çocuklarımla faytona binmek için geldik. Dondurmaları fazla beğendik” diyor.

Iraklılar düğün yapmaya geliyor

Büyükada meydanında toplanan kalabalığın arasına gidiyoruz. Arapça atılan naralar ile gelinlik ve damatlıklarının içinde iki Iraklı çiftin eğlencesine denk geliyoruz. Iraklı çiftler için İstanbul’da düğün son yılların yükselen modasıymış. Çiftler konuşmak istemese de onlardan birinin amcası Mustafa Al-Badir başlıyor anlatmaya:

“Irak’ta İstanbul’da nikah ve misafir etme gerçekleştirmek son yılların tercihi. Biz de yeğenimizin düğünü için geldik. Burada nikah ve misafir etme yapacağız. Boğaz ve adalar turunun gerisinde ülkemize döneceğiz. Türkiye, çok büyük ve gelişmiş bir ülke. Burada edinmek bizi mutlu ediyor. Ancak daha pozitif Arapça tabela olsa bizler için iyi olacak. otomobil kullanırken yol bulmak biraz kuvvet oluyor.”

‘Turizmin milliyeti olmaz’

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy İstanbul’un Arap turistlerin aile yapılarına yerinde bir kent olduğunu belirterek şunları söylüyor: “İbadet yerlerini seviyorlar. Yemekleri seviyorlar ve akşamları teknede boğazda geziyorlar. Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin favorisi Topkapı Sarayı ve Eyüp Sultan. Alışveriş vazgeçilmezleri. Gelen turistlerin kıyafeti, cilt rengi, kültürüne kadar bir derecelendirme gerçekleştirmek o ülke insanına hakaret sayılır. Turizmin milliyeti olmaz. Ilgi pek yoğun ancak, Boğaziçi’nde mesela, hemen hemen biz yabancı olacağız onlar yerli olacak durumda.”

İstiklal’e ve AVM’lere uğramadan gitmiyorlar

İkinci defa gelenler önceki ziyaretlerine tarafından daha az güvende hissettiklerini söylüyor.

Türkiye’yi Batılı buluyorlar fakat kendi kültürleriyle benzerlikler de hoşlarına gidiyor.

İstanbul’da en uğrak mekanları Talimhane ve İstiklal Caddesi. Sultanahmet, Boğaz, adalar ve AVM’lere de uğramadan gitmiyorlar.

Tercihleri genel olarak beş yıldızlı oteller.

Türk mutfağına bayılıyorlar. ‘Helal’ gıdaya tartma veriyorlar.

İskender, döner, kebap favorileri. Simit de seviyorlar. Tatlılardan baklava başı çekiyor.

Birçoğu İstanbul’un yanı sıra Karadeniz şehirleri ve yaylaları ile Bursa, Bolu ve Yalova’yı da seçim ediyor.

Esnaf mutlu

Arap turistlerin sık sık gidilen yer noktalarındaki esnaf ise genellikle mutlu. Büyükada’daki restoran işletmecisi, değişen turist profiliyle adaya daha artı Körfezli misafir geldiğini belirterek, “hoşuna gitmek zor olsa da Arap turistlerin bıraktığı idareli değerden memnunuz” diyor. Adada bir kahve dükkanı işletmecisi ise pek olumlu düşüncelere sahip değil: “Araplar Batı tarzı kahve kültürüne sahip yok. Öteki müşterilerim gelen Arap turistlerin bazı tavırlarından rahatsız oluyor.”

Taksim’de bir öteki işletmeci Şahin Eryılmaz da böylece çok işletmeyi kapanmaktan Arap turistlerin kurtardığını söylüyor.

10 kişilik aile ortalama 25 bin dolar bırakıyor

Ortadoğu Turizm ve Yolculuk Acenteleri Derneği Başkanı Hüseyin Kırk, gelen yoğun Arap turist gruplarına rağmen potansiyelin çok aşağıda olduğumuzu düşünüyor. Kırk, şunları söylüyor:

“Ortadoğu pazarından en fazla Suudi Arabistan’dan turist alıyoruz. 32 milyonluk bir ülkeden 500 bin kadar turist çekebiliyoruz. Fakat bu yeterli yok. Avrupalının gelmemesi ve Ruslarla yaşanan kriz, ‘Ortadoğu pazarı da varmış’ dedirtti gerçekten. Katar’dan, Kuveyt’ten, Bahreyn’den gelen bir Arap turist, idareli harcamaları açısından 10 Avrupalı’ya layık. On şahsiyet bir Suud aile, bir haftada konaklama ve ulaşım için sıradan 25 bin dolar para bırakıyor. Bir De bu ülkelere vize de uygulanıyor. Vize ücreti de 25 euro. Avrupalı vizesiz geliyor.”

Kırk, Arap turistlerin yoğun alaka gösterdiği saç ekimi sektöründe de yılda 2.5 milyar dolarlık bir hacmin olduğunu söylüyor.

1 milyon 357 bin 525 Arap turist geldi

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine tarafından yılın birincil yedi ayında İstanbul’a gelen Arap turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 34 arttı. 2011 yılından bu yandan İstanbul’a Arap ülkelerinden gelenlerin oranı da yüzde 11’den yüzde 24 seviyesine çıktı. Yılın birincil yedi ayında İstanbul’a Arap ülkelerinden 1 milyon 357 bin 525 turist geldi. 299 bin 798 ziyaretçiyle Suudi Arabistan başı çekerken, 262 bin 777 turistle Irak ikinci, 138 bin 371 turistle Kuveyt Arap ülkeleri arasında üçüncü sırada yer alıyor.

{Makaleler} kategori içerikleri, Araplar İstanbul’u mesken tuttu konusu hakkında bilgiler, Araplar İstanbul’u mesken tuttu açıklaması, Araplar İstanbul’u mesken tuttu haberi, Araplar İstanbul’u mesken tuttu görselleri, Araplar İstanbul’u mesken tuttu iletişim, Araplar İstanbul’u mesken tuttu bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ thirty eight = forty six